Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Doprava po Benátkách

V Benátkách se vůbec nesetkáme s městskou dopravou, na kterou jsme zvyklí z většiny moderních měst. Auta, autobusy, vlaky nebo tramvaje, na to vše můžeme zapomenout. Doprava v Benátkách se odehrává buď na vodě, nebo pěšky po svých. Možná se Vám to zdá na první pohled nepraktické, ale na místě poznáte, že je to opravdu zajímavé zpestření. Už díky tomu, že budete po městě chodit pěšky, poznáte o mnoho více památek a krásných míst.Asi nejdůležitější při orientaci je sledovat nápisy Al vaporetto (linkový člun) a Al Traghetto (gondolový přívoz), které ukazují nejkratší cestu. Přes Canal Grande vedou pouze mosty, proto jsou tyto přívozy velmi důležité. Nejpoužívanějším dopravním prostředkem však nejsou romantické gondoly, nýbrž již zmiňované linkové čluny, které jsou o mnoho rychlejší a především levnější. Jezdí skrze kanálem Grande a kolem města, mimo jiné zajišťují spojení i s okolními ostrovy (např. Giudecca, San Giorgio, Lido, Michele,Burano, Torcello, Murano,..). Jízdenky je nejjednodušší zakoupit u budky před zastávkou. 75 minutový lístek stojí 9,50 Eur. Převoz přes kanál Grande pak vyjde na zhruba 3 Eura. Nejvýhodnější jsou časové jízdenky s neomezeným počtem přestupů (ty při návštěvě Benátek doporučuji), 24 hodin stojí 25 Eur, 72 hodin 45 Eur a 7 dní stojí 65 Eur. Při přepravě psa je nutné zakoupit lístek stejný, jako dospělému. Dopravu zajišťuje společnost ACTV.

Mapka veřejné dopravy se zastávkami

Směry linek

Benátské lodní taxi

Jak jsem již psal v úvodu, Benátky jsou městem bez aut. I přesto lze využít služeb taxislužby v podobě rychlých vodních taxi člunů. Nejedná se však o levnou záležitost, střední vzdálenost, která stojí za to absolvovat taxíkem stojí zhruba 80 Eur. Ovšem z centra na ostrov Murano nebo Torcello zaplatíte až 150 Eur. I přesto se jedná o jednoznačně nejrychlejší způsob přepravy v Benátkách. Taxi standartně přepravuje 4 osoby, další jsou za příplatek. Více pak zaplatíte za čekání, cestu v noci nebo za telefonické objednání. Na stanovišti by měl vždy být ceník, taxík poznáte podle žlutého pruhu se znakem města a licenčního čísla. Telefon pro objednání je + 39 041 723112. Taxi je sice drahé, ale jako cesta na hotel z letiště opravdu pohodlné. Taxi vás většinou vyloží přímo u dveří hotelu. Přístaviště taxíků naleznete například na Piazzale Roma, Rialto, San Marco, Lido nebo na letišti Marco Polo.

Gondoly a gondolové přívozy

Symbol Benátek, gondoly, v dnešní době využívají pouze turisté. Jde však o zajímavé zpestření a romantickou chvilku v Benátkách. Gondoly se proplétají především v klidných postranních kanálech daleko od hlasitého ruchu hlavních kanálů. Máte tak mož nožnost poznat město i z jiného úhlu pohledu. Gondoliéra, který je zrovna volný jistě nepřehlédnete, hlasitě volá Gondolááá, Gondolááá. Cena za prvních 30 minut by neměla přesáhnout 80 Eur (to je oficiální cena) do 19:00, večer se zvyšuje na 100 Eur, poté 10 Eur za každých dalších 10 minut. V noci mohou být ceny mírně vyšší. Chcete li se pouze na gondole svézt, ale nechcete vysázet za cestu celé kapesné na cestu, využijte jednoho z přívozů přes Canal Grande. Ovšem pozor, tato varianta cestování je samozřejmě velmi oblíbená a někdy si na gondolku chvíli počkáte. Oficiální jízdné činí 2 Eur za osobu (místní platí méně, zhruba 0,70 Eur, s mojí nepřízvučnou italštinou jsme jako místní nikdy nejeli :-). Stanoviště naleznete například poblíž mostu Rialto nebo na Santa Sofia.

Soukromé společnosti

V Benátkách působí i několik soukromých přepravců. Jejich ceny jsou zpravidla vyšší, ale zato konfortnější. Takovou dopravu lze doporučit například větším skupinkám. Jednou ze společností je například Alilaguna (www.alilaguna.it).

doprava po Benátkách

Hotely v Benátkách

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy